Sorumlu Müdürlük: Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü

Sorumlu Birim: Toplum Hizmetleri Birimi

Birim Sorumlusu: Sosyal Hizmet Uzmanı Sultan ERCÜMENT

Telefon: 444 31 12

İletişim: sosyaldestek@sisli.bel.tr


Belediyemiz Meclisi’nin 2021/24 sayılı kararı ile kabul edilen Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği kapsamında Toplum Hizmetleri Birimi kurulmuştur.

Toplum Hizmetleri Birimi altında ise; Mahalle Evleri, Mahalle Mutfağı, Dikimevi, Gönüllülük Çalışmaları, Kooperatifleşme ve Teşvik Çalışmaları bulunmaktadır.

Toplum Hizmetleri Birimi’nin içerisinde bulunan Kooperatifleşme ve Teşvik Çalışmaları kapsamında hâlihazırdaki işbirliği protokolleri sürdürülürken Şişli ilçesinde kurulabilecek yeni kooperatifler için Üniversiteler ile işbirliği yaparak Profesyonel Aşçılık & Pastacılık / Terzilik gibi eğitimlere başlanmaktadır. İşbirliği içerisinde bulunan kooperatifler ise;

S.S. Komşu Dayanışma Gıda ve İşletme Kooperatifi

Şişli Kaymakamlığı’nın Olur’u ile Mart 2021 tarihinde S.S. Komşu Dayanışma Gıda ve İşletme Kooperatifi ile arasında Şişli ilçesinde yaşayan bireylerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimlerinin sağlanması ve yarı işlenmiş/işlenmemiş gıdaların üretimi için işbirliği protokolü yapılmıştır.

İşbirliği protokolü kapsamında S.S. Komşu Dayanışma Gıda ve İşletme Kooperatifi Mahalle Mutfağı’nda üretim yapıp Komşu Kafe de ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir.

S.S. Temiz Hasat Üretim Kooperatifi

Şişli Kaymakamlığı’nın Olur’u ile Haziran 2021 tarihinde S.S. Temiz Hasat Üretim Kooperatifi ile arasında «Şişlili Kadınlar Temiz Üretiyor» projesi kapsamında Şişli ilçesinde ikamet eden dar gelirli kadınlara yönelik ekonomik ve sosyal fayda sağlamak amaçlı çalışmalar ve projeler üretmek için işbirliği protokolü yapılmıştır.

Pandemiden yaklaşık 2 yıl önce kurulan Temiz Hasat Tüketim Kooperatifi, yöresel kalkınma odaklı yaklaşımı ile yerel üreticinin ürünlerini şehirdeki tüketiciye ulaştırmaktadır.

S.S. Anadoluda Yaşam Tüketim Kooperatifi

Şişli Kaymakamlığı’nın Olur’u ile Haziran 2022 tarihinde Şişli ilçesinde yaşayan bireylerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişmelerinin sağlanması, idari ve lojistik işbirliklerinin yapılması, Mahmut Şevket Paşa Mahallesinde çocuk, genç, kadın gibi kırılgan gruplara yönelik eğitim, atölye düzenlenmesi üzerine işbirliği protokolü yapılmıştır.

S.S. Anadoluda Yaşam Kooperatifi özellikle gıda maddelerinin ortaklaşa, doğrudan üreticiden alınma hedefiyle kurulmuştur. Tüketim kooperatifi sayesinde aracılar ortadan kaldırılarak, küçük üreticiden ürünü doğrudan alınarak kaliteli ürünün çok daha uygun fiyata alma fırsatı sunmaktadır.

S.S. Çevreci Atık Toplayıcıları İşletme Kooperatifi

25 Ekim 2022 tarihinde kurulan ve 27.10.2022 tarihinde Lansmanı gerçekleştirilen S.S. Çevreci Atık Toplayıcıları İşletme Kooperatifi’nin amacı ise; hurdacılık ve geri dönüşümcülük mesleği ile iştigal eden ortakların faaliyet gösterdiği alanlarda hurda ve ambalaj atıklarını geçici depolamak, ayrıştırmak ve geri dönüşümünü sağlamak üzere tesisler kurmak ve işletmek, böylece ortakların ekonomik menfaatlerini korumaktır.

 

ETKİNLİKLER

 

ETKİNLİK ADI - ETKİNLİK YERİ - ETKİNLİK TARİH

Tarımsal Kalkınma Zirvesi - Yenikapı Etkinlik Alanı - 30 Eylül-2 Ekim 2021

Ardahan Günleri - Maltepe Etkinlik Alanı - 16-19 Aralık 2021

Sosyal Girişimler İçin Adil Ticaret Eğitimi - İnogar/DasDas - 5 Mart 2022

Süt Şenliği - Perpa Ticaret Merkezi - 9 Haziran 2022

Terra Madre Anadolu İzmir Fuarı - İzmir Kültürpark - 1-6 Eylül 2022

Kadın Kooperatifleri Çalıştayı - Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Kampüsü - 8-9 Ekim 2022

  

EĞİTİMLER

 

İşbirliği içerisinde olunan Kooperatifler ve Üniversite işbirlikleri ile profesyonel eğitimlerini tamamlayan kursiyerler başta olmak üzere katkı sağlanması için Kooperatif Kalkınma Uzmanı Alper AKBULUT ile 26.10.2022 tarihinde ”Kooperatifler İçin Girişimcilik, Girişimciler İçin Kooperatif “ semineri düzenlenmiştir.