Çoklu ayrımcılığa karşı politikalar oluşturmak hedefiyle kadın, çocuk, genç̧, engelli, yaşlı, LGBTİ+ azınlık ve mülteci olmak üzere sekiz ayrı başlıkta çalışmalar yürüten Eşitlik Birimi 2015 yılında kuruldu.

Kent haklarından herkesin yararlanması için belediye hizmetlerine yönelik hak temelli sosyal politikalar hazırlayan; izleme ve raporlama yapan birim, toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alarak ürettiği materyaller ile sadece kendi belediyesine değil, diğer belediye ve kurumlara da model olmaya devam ediyor. 

Aşağıda birimin üretimlerinden bazı örnekler görebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: esitlik@sisli.bel.tr

 

20 Kasım Çocuk Hakları Broşürü

İmzacısı olduğumuz Çocuk Hakları Sözleşmesiyle her yıl 20 Kasım çocuk hakları günü olarak kutlanır. Belediyemiz Eşitlik Birimi, her yıl Kasım ve Aralık aylarında çocuk hakları konusunda farkındalığı arttırmak, hak ihlalleri ile mücadeleyi gündeleştirmek için çeşitli çalışmalar yapar. Bu broşür ile yetişkinlerin çocuklarla hak temelli iletişim becerilerini geliştirebilmeleri için ipuçları bulunmaktadır.

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Posteri

Şişli Belediyesi gerek stratejik planında yer alan değerleri, gerekse bu alanda yaptığı öncü çalışmaları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine dair perspektifini tüm hizmet ve uygulamalarına yansıtmak için çalışır. Eşitlik Birimi, ilçe genelinde yapılan hizmetler kadar, belediye içinde eşitlik kültürünü yaygınlaştırmak ve her çalışan için güvenli bir alan yaratarak için "Çalışma Ortamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Yapabileceğim 10 Şey" posterini hazırlamıştır. 

 

Alternatif çocuk menüsü

Müdürlük bünyesinde çocukların yaşamlarını sürdürmesi ve gelişimlerinin desteklenmesi hakkı çerçevesinde kaliteli gıdaya erişimi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara ek olarak Eşitlik Birimi, dezavantajlı ailelerin kaliteli ucuz gıdaya erişimlerini çocuk dostu bir bakış açısı ile desteklemek için alternatif çocuk menüsü hazırlamıştır. Bu mini kitapçıkla yetişkinlerin çocukları hastalıklardan korumak için yapabilecekleri bilgiler, çocuklarla birlikte yapabilecekleri eğlenceli menüler ile sunulmuştur.

 

İstanbul Sözleşmesi Kitapçık

Türkiye'nin 2011 yılında ilk imzacılarından biri olduğu İstanbul Sözleşmesi (tam adıyla "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, her ne kadar sözleşmeden çekilinse de belediyemiz için kadına yönelik şiddetle mücadelede ilke metin olarak kabul ettiği bir değeridir. İçeriği Eşitlik Birimi tarafından başucu rehberi olarak hazırlanan kitpaçıkta toplumsal cinsiyet eşitliğinin tahsisinde pratikte ve mevzuatta yapabileceklerimiz yer almaktadır.

 

Çocuk Hakları Politika Belgesi

Şişli Belediyesi’nde, 0-18 yaş arası yapılacak çocuk çalışmalarının ve konusu çocuk olan tüm çalışmaların çocuk hakları odağında düzenlenmesi için yapılacakların, bu alanda görev alan kişi ve Belediyedeki tüm organların görev ve sorumluluklarının belirlenmesini sağlayacak ilkeleri içen Politika Belgesi, Şişlili çocukların katılımı ile hazırlanarak uygulamaya alınmıştır.